Badanie usg przewodu pokarmowego stosowane jest zarówno w stanach nagłych np. po połknięciu zabawki, profilaktycznie (do oceny warstw ścian, ich grubości, perylstatyki, obecności gazu czy płynu) oraz w chorobach przewlekłych do oceny postępu lub regresu zmian (nowotworowych, zapalnych) dzięki możliwości wykonania precyzyjnych pomiarów.  W przypadku połknięcia zabawki dzięki usg jesteśmy w stanie ustalić miejsce w przewodzie pokarmowym w którym zabawka utknęła i dobrać najlepszą metodę jej usunięcia (chirurgiczną lub endoskopową). W przypadku profilaktyki możliwe jest wczesne wykrywanie chorób a w monitorowaniu procesów przewlekłych modyfikowanie leczenia.  Objawy sugerujące problemy w przewodzie pokarmowym to: wymioty, biegunki, wzdęcia, chudnięcie, pogorszenie apetytu czy ból brzucha. W pierwszej kolejności u pupila wykonywane są badania kału i krwi. Do oceny struktury przewodu pokarmowego jako badanie dodatkowe doskonale sprawdza się usg.  W przypadku badania ultrasonograficznego przewodu pokarmowego szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie pupila. Nie powinno się podawać posiłku na minimum 8 godzin przed planowanym badaniem. U niektórych pacjentów dodatkowo zalecane jest podawanie preparatów ułatwiających usuwanie gazów z przewodu pokarmowego.


Badanie echokardiologiczne serca (ECHO) jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym,  bardzo często wymagającym wygolenia niewielkiego fragmentu sierści po obu stronach klatki piersiowej w okolicy załokciowej. Trwa stosunkowo krotko, bo ok. 15-30min.  Zwierze badane jest w pozycji stojącej lub leżącej (na specjalnym stole kardiologicznym). Do badania zwierze nie musi być na czczo!  Badanie wykonuje się za pomocą głowicy ultrasonograficznej,  która emituje niesłyszalne dla ucha ludzkiego ultradzwięki.  Jakich informacji dostarcza echo serca ?  Przede wszystkim ocenia się budowę i prace mieęnia sercowego, funkcje skurczowe, proporcje jam ciała, wady zastawek. Ocenia się przepływy przez podstawowe naczynia krwionośne. Dostarcza informacji o ewentualnym płynie w worku osierdziowym, zmianach rozrostowych, nowotworowych, wadach wrodzonych/ nabytych.

Specjalizacje

SCROLL DOWN

Goldvet twój weterynarz

twój

weterynarz

z pasją

robimy

to co lubimy®

Działamy od 2012 roku. Nasza wiedza jest ciągle rozszerzana dzięki dodatkowym specjalizacją na uczelniach wyższych i szkoleniach. Specjalizujemy się w chirurgii, diagnostyce obrazowej, dermatologi i internie. więcej

ul. Szałwiowa 21

51-180 Wrocław


Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek    08-20

sobota                        10-13

Olga Frączek-Jasikowska Lekarz Weterynarii Specjalista chirurgii weterynaryjnej

Ewelina Światłowska Lekarz Weterynarii

Monika Galar Lekarz Weterynarii

Świadczymy usługi w zakresie:

© 2023